بسم الله الرحمن الرحیم

وبلاگ درس کارگاه پژوهش در فرهنگ و ارتباطات

بچه های دوره سوم کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام

بررسی مراحل هفت گانه پژوهش های کمی در پایان نامه نقش روحانیت شیعه در اندیشه بازگشت به اسلام اصیل در ایران معاصر(57-1320) با تاکید بر اندیشه های امام خمینی و آیت الله مطهری
عنوان تکلیف:
بررسی مراحل هفت گانه پژوهش در پایان نامه های سه سال اخیر رشته های مدیریت و علوم سیاسی دانشگاه
علی اسکندری-1

 نقش روحانیت شیعه در اندیشه بازگشت به اسلام اصیل در ایران معاصر(57-1320) با تاکید بر اندیشه های امام خمینی و آیت الله مطهری

توضیحات: بازگشت به اسلام اصیل در جهان اسلام ریشه ای دیرینه دارد که ریشه های آن به روزگار پس از وفات پیامبر اسلام و انحراف امت از آموزه های ایشان به ویژه امام علی (ع) و امام حسین (ع) بر می گردد. در این میان و در ادامه سیر صعودی این اندیشه ها اشخاصی چون شهید مطهری و امام خمینی عملکرد برجسته ای داشتند .این تحقیق با بررسی بیانات و روش ها این دو عالم با روش تقریبا مقایسه ای به بیان دیدگاه های ایشان پرداخته است.

1.     موضوع تحقیق: روحانیت شیعه در ایران معاصر از اندیشه بازگشت به اسلام اصیل چه تفسیری داشتند چرا علی رغم وجود نهضت مشروطه دیگر علما توفیق چندانی در طرح این مساله نداشتند؟

2.     طرح مساله: از سویی با مقایسه ای میان اسلام زمان پیامبر و اتحاد میان کشور های اسلامی و تعارضات و دشمنی های کشورهای اسلامی از سوی دیگر این سوال را به ذهن متبادر ساخته است که چطور اتحاد و انسجام کشورهای اسلامی در آن زمان به چنین تفرقه ای تبدیل شده است.حال افرادی چون امام خمینی  و شهید مطهری چه برداشتی از این موضوع داشته و چه عواملی را در این مسیر مهم ارزیابی می کردند(مقایسه دیدگاه ها)؟

ü      فرضیه مطرح شده بدین صورت است که عامل اصلی بازگشت به اسلام اصیل دوری از تحجر، خرافه و التقاط است.

§        نظریه ای که این فرضیه را به پیش می راند «لوایاتان» است که در آن دولت حداکثری را حافظ منافع اکثریت و مظهر قدرت جامعه می داند.

3.     طراحی تحقیق: سیر تحقیق بدین صورت است که با بررسی دوران پیامبر(ص) و ویژگی های حکومتی ایشان به بررسی عوامل و علل آن اتحاد می پردازد در ادامه سیر این اندیشه را تا زمان امام راحل و شهید مطهری بیان می دارد و در نهایت با مقایسه بین اندیشه امام و شهید مطهری که بعضا با تحلیل محتوا صورت گرفته بود به این نتیجه می رسد که امام بیشتر دیدگاه اخلاقی با رویکردی سیاسی داشته برخلاف شهید مطهری که بیشتر دیدگاه های فلسفی ارائه می نمودند.

4.     جمع آوری داده ها : روش اصلی در انجام این تحقیق کتابخانه ای با رویکرد توصیفی- تبیینی است.

5.     تجزیه و تحلیل اطلاعات : شهید مطهری معتقد است روح اسلام در جامعه اسلامی مرده است و برای بازگشت باید احیای فکر دینی زنده شود؛ یعنی باید طرز تفکر مردم را عوض کرد.امام خمینی نیز نگاه داشتن مردم در جهل را عامل اساسی دوری از اسلام اصیل می داند.

6.     تفسیر اطلاعات : امام خمینی و شهید مطهری استعمار را عامل اصلی انجماد فکری معرفی می کنند. ایشان استعمار فکری و فرهنگی را بدترین نوع استعمار دانسته و اصلی ترین وظیفه رهبران دینی را نشان دادن صراط مستقیم و مبارزه با تحریف ها می دانند.

        در حقیقت می توان از گفتمان شهید مطهری و امام اینگونه برداشت نمود که گفتمان امام خمینی            تهاجمی با رویکرد اخلاقی-عرفانی ولی نگاه شهید مطهری تدافعی با رویکرد فلسفی -آموزشی .طبقه بندی:
تکالیف کلاسی، 
برچسب ها:زیرموضوعات و ریزموضوعات این مطلب:
پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی، بررسی پایان نامه ها، مراحل هفت گانه پژوهش کمی، پایان نامه های دانشگاه امام صادق علیه السلام، علی اسکندری،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 10 اسفند 1388 توسط مدیر وبلاگ | نظرات ()


ابر برچسب های وبنوشت : ریزموضوعات و زیرموضوعات

موضوعات وبنوشت
لینکدونی وبنوشت

مطالب اخیر وبنوشت
آرشیو مطالب وبنوشت
پیوند های وبنوشت
آمار سایت وبنوشت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات