بسم الله الرحمن الرحیم

وبلاگ درس کارگاه پژوهش در فرهنگ و ارتباطات

بچه های دوره سوم کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام

بررسی مراحل هفت گانه پژوهش های کمی در پایان نامه بررسی رویکرد انتقادی سی . بی . مک فرسون بر نظریه لیبرال دموکراسی
عنوان تکلیف:
بررسی مراحل هفت گانه پژوهش در پایان نامه های سه سال اخیر رشته های مدیریت و علوم سیاسی دانشگاه
میثم اسماعیل زادگان-1

v       عنوان: بررسی رویکرد انتقادی سی . بی . مک فرسون بر نظریه لیبرال دموکراسی

v       طرح مساله:

 این پژوهش دنبال 1- تبیین مناسبی از بازسازی انجام شده توسط مک فرسون و رویکرد انتقادی وی به نظریه لیبرال دموکراسی و سرمایه داری است 2- به بررسی نقاط ضعف و قوت این نظریه می پردازد. هدف مک فرسون اثبات این فرضیه است کعه نظریه لیبرال دموکراسی کنونی به علت متناقضات درونی نمی تواند به انسان ها این امکان را بدهد تا بتوانند به استعدادها و قابلیت های منحصر به فرد انسانیشان عینیت ببخشند. تناقضی که میان اصالت فرد انحصار طلبانه و اصل دموکراتیک نظریه لیبرال دموکراسی وجود دارد.

v       سوالات اصلی تحقیق:

1- سوال اصلی: عامل ناتوانی نظریه لیبرال دموکراسی در عینیت بخشی به طبیعت انسانی چیست؟

2- عوامل گذار لیبرالیسم به لیبرال دموکراسی چیست؟

3- رابطه سرمایه داری و لیبرال دموکراسی چگونه رابطه ای است؟

v       طراحی تحقیق:

پژوهش مشتمل بر سه فصل می باشد. فصل اول به معرفی لیبرالیسم و اصول و تاریخچه آن پرداخته می شود. در فصل دوم ابتدا تبیینی از بازسازی انجام شده توسط مک فرسون و رویکرد انتقادی وی ارائه می شود. بعد از تبیین بازسازی، نقد های وی بر لیبرالیسم تجدید نظر طلب، تقسیم بندی آزادی رلین آورده شده اند. سپس پیشنهدهای وی برای ایجاد یک نظریه سیاسی برتر معرفی می شود. در فصل سوم ابتدا اجمالی از نقد و تفسیرهایی به نظریه مک فرسون ارائه می شود و بعد از آن هم نگارنده خود نقدی ارائه می دهد.

v       روش جمع آوری اطلاعات

از این پژوهش بر می آید که روش تحقیق آن کتابخانه ای بوده است. نویسنده در مقدمه این رساله آورده است که روش جمع آوری اطلاعات از طریق بررسی آثار انجام شده که این آثار خود شامل کتاب و مقاله و سایر منابع می باشد. در میان آثار مختلفی که مورد استفاده قرار گرفته است بیشترین تاکید روی آثار آربلاستر ، گودوین ، ژرژ بوردو و جان گری بوده است. برای تبیین رویکرد انتقادی و بازسازی مک  فرسون به کتب وی مراجعه کرده است. در قسمت نقد و بررسی نیز از مقالات ایدئولوژیک و نیز هستی شناسانه استفاده کرده است.

v       تحلیل اطلاعات

نویسنده برای تحلیل اطلاعات گردآوری شده از پارادایم و روش شناسی انتقادی استفاده کرده است. یعنی متن را از منابع مختلف جمع آوری کرده و قصد داشته به لایه های زیرین و عمیق تر و بعنوان مثال ایدئولوژیک تر متن دست یابد.

v       تفسیر داده ها:

او به این نتیجه می رسد که مک فرسون به خوبی بیان کرده که چگونه نظریه لیبرال دموکراسی به علت دربرداشتن دو مفهوم متناقض از ذات انسان ، به مثابه مصرف کننده و مرز ناشناس و به مثابه رشد دهنده و بکارگیرنده استعدادهای انسانی اش، نمی تواند به ادعایش مبتنی بر اعطای یک زندگی کاملا انسانی و آزاد به شهروندانش جامه عمل بپوشاند. و نیز درمی یابد که نقطه ضعف نظریه مک فرسون این است که قادر نیست توصیفی از فطرت انسانی را ارائه دهد که برای اثبات مفاهیم قدرت توسعه ای انتقال قدرت و نقدش از بازار سرمایه داری مناسب و مفید باشد. فلسفه سیاسی مک فرسن به توصیفی عینی و درست و مبتنی بر کلام گرایی اخلاقی از فطرت انسان نیازمند است.

v       اطلاع رسانی به دیگران:

این پژوهش به صورت پایان نامه در دانشگاه امام صادق ع در دسترس است.



طبقه بندی:
تکالیف کلاسی، 
برچسب ها:زیرموضوعات و ریزموضوعات این مطلب:
پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی، بررسی پایان نامه ها، مراحل هفت گانه پژوهش کمی، پایان نامه های دانشگاه امام صادق علیه السلام، میثم اسماعیل زادگان،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 اسفند 1388 توسط مدیر وبلاگ | نظرات ()


ابر برچسب های وبنوشت : ریزموضوعات و زیرموضوعات

موضوعات وبنوشت
لینکدونی وبنوشت

مطالب اخیر وبنوشت
آرشیو مطالب وبنوشت
پیوند های وبنوشت
آمار سایت وبنوشت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic