بسم الله الرحمن الرحیم

وبلاگ درس کارگاه پژوهش در فرهنگ و ارتباطات

بچه های دوره سوم کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام

بررسی مراحل هفت گانه پژوهش های کمی در پایان نامه بررسی تأثیر متغیرهای كلان اقتصادی بر بازدهی بورس اوراق بهادار ایران
عنوان تکلیف:
بررسی مراحل هفت گانه پژوهش در پایان نامه های سه سال اخیر رشته های مدیریت و علوم سیاسی دانشگاه

محمدحسین شاه‌آبادی-1


1-        انتخاب موضوع (Select Topic)

رشد و توسعه‌ی اقتصادی كه از آرمان‌های بسیاری از كشورهاست، نیازمند ساز و كارهای مناسبی است. یكی از این ساز و كارهای ضروری بازار سهام و بدهی است. در واقع تداوم فعالیت بازار سهام و بدهی سبب افزایش رشد اقتصادی كشورها می‌شود و از این جهت اهمیت پیدا می‌كند.

2-        تبدیل موضوع به مسأله و سوال (Focus the Question)

از طرفی متغیرهای كلان اقتصادی عناصر اصلی تشكیل دهنده‌ی اقتصاد جامعه هستند و از طرف دیگر بورس اوراق بهادار نیز یكی از عناصر اصلی تشكیل دهنده‌ی اقتصاد است و عملكرد آن می‌تواند بیانگر میزان كارایی و اثربخشی سیاست‌های اقتصادی دولت و عملكرد بخش واقعی اقتصاد باشد. بنابراین، مسأله‌ی اصلی این تحقیق، بررسی تأثیر یا عدم تأثیر متغیرهای كلان اقتصادی بر بازدهی اوراق بهادار در ایران و همچنین اندازه‌‌گیری این تأثیر است.

3-        طراحی مطالعه (Design the Study)

اطلاعات آماری این تحقیق در برگیرنده‌ی دوره‌ای16 ساله از سال 1369 تا 1384 با استفاده از داده‌های فصلی اقتصادی كلان ایران برای متغیرهای تولید ناخالص داخلی با حجم پول، تورم و شاخص قیمتی بورس اوراق بهادار تهران است. علت در نظر گرفتن این دوره این است كه این دوره بالاترین دوره‌ی ممكن برای بهره‌برداری از اطلاعات بورس اوراق بهادار بوده است.

بعد از تهیه‌ی داده‌های مورد نیاز، این داده‌ها به نرم افزار آماری منتقل می‌شود و فرآیند آماری آن ارائه می‌گردد و در نهایت تحلیل و تفسیر آن صورت می‌گیرد.

4-        جمع‌آوری داده‌ها(Collect the Data)

داده‌های مربوط به بورس اوراق بهادار با استفاده از اطلاعات طبقه‌بندی شده موجود در آرشیو سازمان بورس اوراق بهادار كه حاوی اطلاعات روزانه بازار است استخراج شده‌اند. این كار بر اساس مطالعات كتابخانه‌ای و استفاده از داده‌های طبقه‌بندی شده در بسته‌های نرم افزاری سازمان بورس اوراق بهادار انجام شده است.

5-        تحلیل داده‌ها (Analyze the Data)

تحلیل این تحقیق با استفاده از الگوی خودرگرسیون‌برداری صورت گرفته است. به طور خلاصه ابتدا باید مانایی متغیرهای مدل بررسی گردد و سپس مرتبه‌ی بهینه وقفه انتخاب و آزمون هم انباشتگی انجام شود. در ادامه نیز برای كنترل مدل، آزمون‌های خود همبستگی پسماندها و غیر نرمال بودن انجام می‌شود. تحلیل علیت گرنجر و تحلیل واریانس خطای برآورد نیز قبل از تخمین نهایی مدل انجام می‌شود. تخمین انجام شده با مدل VAR دارای آماره‌ آزمون F با هدف آزمون این جمله است كه «ضرایب مختلف متغیرهای باوقفه همزمان صفر هستند.» آماره‌ها با اطمینان 90 تا 95 درصد اطمینان مورد آزمون و پذیرش قرار گرفتند.

6-        تفسیر نتایج (نتیجه‌گیری) (Interpret the Data)

با توجه به نتایج این تحقیق، می‌توان گفت كه اولاً بین تغییرات حجم پول و تغییرات بازدهی بورس اوراق بهادار ارتباط معناداری وجود دارد. ثانیاً بین تغییرات نرخ تورم و تغییرات بازدهی بورس اوراق بهادار ارتباط معناداری وجود دارد. ثالثاً بین تغییرات تولید تولیدناخالص داخلی و تغییرات بازدهی بورس اوراق بهادار ارتباط معناداری وجود دارد.

الگوی به دست آمده نشان می‌دهد كه بازدهی بازار اوراق بهادار كه به عنوان جذابیت بازار برای جذب سرمایه‌گذار تلقی می‌شود، تحت تأثیر برخی متغیرها و عوامل اقتصادی از جمله نرخ تورم است. بنا بر این نسبت به كنترل تورم باید حساس بود تا منجر به بهبود بازدهی بازار اوراق بهادار در بلند مدت گردد.طبقه بندی:
تکالیف کلاسی، 
برچسب ها:زیرموضوعات و ریزموضوعات این مطلب:
پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و مدیریت، بررسی پایان نامه ها، مراحل هفت گانه پژوهش کمی، پایان نامه های دانشگاه امام صادق علیه السلام، محمدحسین شاه‌آبادی،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 14 اسفند 1388 توسط مدیر وبلاگ | نظرات ()


ابر برچسب های وبنوشت : ریزموضوعات و زیرموضوعات

موضوعات وبنوشت
لینکدونی وبنوشت

مطالب اخیر وبنوشت
آرشیو مطالب وبنوشت
پیوند های وبنوشت
آمار سایت وبنوشت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic