بسم الله الرحمن الرحیم

وبلاگ درس کارگاه پژوهش در فرهنگ و ارتباطات

بچه های دوره سوم کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام

بررسی مراحل هفت گانه پژوهش های کمی در پایان نامه طراحی مدل مفهومی ارزیابی بهره‌وری صنایع فرهنگی
عنوان تکلیف:
بررسی مراحل هفت گانه پژوهش در پایان نامه های سه سال اخیر رشته های مدیریت و علوم سیاسی دانشگاه

محمدحسین شاه‌آبادی-2


1-       انتخاب موضوع (Select Topic)

نویسنده با مفروض دانستن تغییرات عمده در ذائقه‌ی فرهنگی مردم در كشورهای مختلف،‌ به این نتیجه رسیده است كه این تغییرات فرهنگی، مدیریت‌های فرهنگی را مجبور به تغییر در سبك مدیریتی كرده است. او مدیریت فرهنگی را در دهه‌های گذشته «نهادمحور»، و در آینده «محصول‌محور» می‌داند و از این رو نتیجه می‌گیرد كه توجه به صنایع فرهنگی و تبیین جایگاه راهبردی آن در مهندسی فرهنگی كشور به طور حتم باید در دائره‌ی توجه طراحان و سیاست‌گذاران فرهنگی قرار گیرد.

2-       تبدیل موضوع به مسأله و سوال (Focus the Question)

امروزه صنایع فرهنگی نقش عمده‌ای را در قدرت اقتصادی كشورهای مختلف بازی می‌كنند (بنگاه‌های اطلاعاتی، سرگرمی‌های آموزشی، علمی، فرهنگی و...) یكی از موضوعاتی كه در بحث صنایع فرهنگی كمتر بدان پرداخته شده، ارزیابی این صنایع از حیث كارایی، اثربخشی، ‌سودآوری و... است. بنابراین یكی از مهمترین مباحثی كه در بحث صنایع فرهنگی مغفول مانده و بایستی به آن پرداخت، مسأله‌ی بهره‌وری صنایع فرهنگی و ارزیابی آن است. حال این سوال پیش می‌آید كه چه ابعاد و مولفه‌هایی در ارزیابی بهره‌وری صنایع فرهنگی موثر است و هر كدام از این ابعاد چه مولفه‌هایی دارند؟

3-       طراحی مطالعه (Design the Study)

این پژوهش بر اساس جهت‌گیری بنیادی و بر مبنای اهداف اكتشافی است و از سه روش زیر باری گردآوری اطلاعات بهره جسته است: 1- مطالعات كتابخانه‌ای از منابع شامل كتاب، مقاله و پایان‌نامه. 2- گفتگو با صاحب‌نظران و خبرگان و مدیران. 3- مراجعه به سایت‌های اینترنتی.

محقق یك مدل را در سه بعد: فعالیت‌ها، بهره‌وری و كاركردها طراحی كرده است و نظر خبرگان را درباره‌ی آن سنجیده است. هر كدام از این ابعاد سه گزینه دارند كه در مجموع 27 پارامتر را از نظر خبرگان گذرانده است.

4-       جمع‌آوری داده‌ها(Collect the Data)

محقق برای جمع‌آوری اطلاعات در مدل خود،‌ از یك پرسش‌نامه‌ی دو قسمتی استفاده كرده است كه در قسمت اول نظر خبرگان را به طور كلی درمورد مدل پیشنهادی سنجیده است و در قسمت دوم وزن هر كدام از معیارها را از 0 تا 100 مشخص كرده است. جامعه‌ی آماری او را 10 دانشجوی دكتری، 4 دانشجوی كارشناسی ارشد و 1 دانشجوی كارشناسی تشكیل می‌دهند.

5-       تحلیل داده‌ها (Analyze the Data)

بر اساس نتایج به دست آمده، 31 در صد از خبرگان میزان تأثیر مدل پیشنهادی در ارزیابی بهره‌وری صنایع فرهنگی را زیاد ارزیابی كرده‌اند، 30 درصد متوسط، 21 درصد خیلی زیاد، 12 درصد كم و تنها 0.1 درصد آن را خیلی كم دانسته‌اند.

در بخش ارزیابی، مولفه‌ی اثربخشی تولید در بعد فرهنگی بیشترین نمره یعنی 1.61 و مولفه‌ی كارایی توزیع در بعد سیاسی كمترین نمره یعنی 1.81 را كسب كرده‌اند. همچنین با توجه به میانگین نمرات یعنی 1.36، مشاهده می‌شود كه مولفه‌هایی كه نزدیك به نمره‌ی میانگین هستند، بیشتر مربوط به كاركرد اقتصادی صنایع فرهنگی می‌شود. همچنین از نظر خبرگان اثربخشی و كارآمدی صنایع فرهنگی اهمیت بیشتری نسبت به كارآیی آن‌ها دارد. در بخش انواع فعالیت‌های زنجیره‌‌ی ارزش صنایع فرهنگی، به دلیل توزیع نسبت یكسان آ‌ن‌ها،‌ نمی‌توان به طور دقیق مشخص كرد كه از نظر خبرگان كدام‌یك از این سه فعالیت مهم‌تر هستند.

6-       تفسیر نتایج (نتیجه‌گیری) (Interpret the Data)

بر اساس نتایج به دست آمده، 31 در صد از خبرگان میزان تأثیر مدل پیشنهادی در ارزیابی بهره‌وری صنایع فرهنگی را زیاد ارزیابی كرده‌اند، 30 درصد متوسط، 21 درصد خیلی زیاد، 12 درصد كم و تنها 0.1 درصد آن را خیلی كم دانسته‌اند كه در نتیجه می‌توان گفت اعتبار مدل در حد قابل قبولی است.

در بخش ارزیابی نیز از نظر خبرگان، كاركرد فرهنگی صنایع فرهنگی از اهمیت بیشتری برخوردار است. مرتبه‌ی بعدی كاركرد اقتصادی و مرتبه‌ی آخر كاركرد سیاسی است.

اثربخشی و كارآمدی صنایع فرهنگی نیز بیشترین اهمیت را از نظر خبرگان دارد. یعنی در حوزه‌ی فرهنگ، بیش از این‌كه به فكر سودآوری و درآمدزایی باشیم، باید به فرهنگ‌سازی در جامعه‌ی هدف در افق بلند‌مدت بیندیشیم.


طبقه بندی:
تکالیف کلاسی، 
برچسب ها:زیرموضوعات و ریزموضوعات این مطلب:
پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و مدیریت، بررسی پایان نامه ها، مراحل هفت گانه پژوهش کمی، پایان نامه های دانشگاه امام صادق علیه السلام، محمدحسین شاه‌آبادی،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 15 اسفند 1388 توسط مدیر وبلاگ | نظرات ()


ابر برچسب های وبنوشت : ریزموضوعات و زیرموضوعات

موضوعات وبنوشت
لینکدونی وبنوشت

مطالب اخیر وبنوشت
آرشیو مطالب وبنوشت
پیوند های وبنوشت
آمار سایت وبنوشت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات