بسم الله الرحمن الرحیم

وبلاگ درس کارگاه پژوهش در فرهنگ و ارتباطات

بچه های دوره سوم کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام

بررسی مراحل هفت گانه پژوهش های کمی در پایان نامه تحلیل گفتمانی ولایت فقیه در نظام سیاسی ایران
عنوان تکلیف:
بررسی مراحل هفت گانه پژوهش در پایان نامه های سه سال اخیر رشته های مدیریت و علوم سیاسی دانشگاه


1-       انتخاب موضوع (Select Topic)

تحلیل گفتمانی ولایت فقیه در نظام سیاسی ایران

2-       تبدیل موضوع به مسأله و سوال (Focus the Question)

سوال این پژوهش پرسش از ورود دال‌های انقلاب، مردم، جمهوری و... در نظام واژگانی گفتمان ولایت فقیه است. به عبارت دیگر می‌توان این سوال‌ را این‌گونه تبیین كرد: تطور ولایت فقیه در بستر نظام سیاسی معاصر ایران در چاچوب كدامین شرایط تاریخی و اجتماعی قابل فهم است؟

3-       طراحی مطالعه (Design the Study)

در این پژوهش برای اجتناب از مطلق‌اندیشی‌های گذشته‌گرایانه و غرب‌گرایانه، رویكرد تحلیل گفتمان به كار گرفته شده و در آن از دو نوع منبع استفاده شده است: اول وحی قرآنی و نصوص دینی به عنوان متون نخستین است و دوم شروح و تفاسیر علمای اسلامی در طول زمان از متون دینی است كه متن دوم خوانده می‌شود.

4-       جمع‌آوری داده‌ها(Collect the Data)

چون این تحقیق بر اساس رویكرد تحلیل گفتمان است، از دو نوع منبع استفاده كرده است. اول وحی قرآنی و نصوص دینی به عنوان متون نخستین است و دوم شروح و تفاسیر علمای اسلامی در طول زمان از متون دینی است كه متن دوم خوانده می‌شود.

5-       تحلیل داده‌ها (Analyze the Data)

این تحقیق با مطالعه‌ی سیر تاریخی حكومت‌های شیعه در ایران بعد از شروع دوران غیبت، حكومت‌های آل بویه، صفویه، افشاریه، زندیه، قاجاریه و پهلوی و نیز بررسی دقیق‌تر دوران مشروطه؛ به مبارزات علما و مخصوصاً امام خمینی می‌پردازد و نشان ‌می‌دهد كه ناكامی‌ حكومت‌ها و حتی انقلاب‌ها ، چگونه اندیشه‌ی ولایت فقیه را در ذهن این بزرگ‌مرد تاریخ پرورانده است.

6-       تفسیر نتایج (نتیجه‌گیری) (Interpret the Data)

ناكامی كنش‌های اصلاحی امام را در اندیشه‌ی جدیدی فرو برد. اندیشه‌ای كه با عناصر جدیدی چون آزادی، برابری و برادری به بازاندیشی در امكانات درونی گفتمان‌های شیعی پرداخت. بدین ترتیب گفتمان ولایت فقیه، با بازتفسیر برخی از عناصرخود نظیر تقیه، قیام امام حسین علیه‌السلام و... ظرفیت‌های انقلابی خود را آشكار كرد و در نتیجه آن مفهوم انقلاب اسلامی در گفتمان ولایت فقیه زاده شد كه اصولاً به تفسیر مدرن از آموزه‌های شیعی تعلق داشت.طبقه بندی:
تکالیف کلاسی، 
برچسب ها:زیرموضوعات و ریزموضوعات این مطلب:
پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی، بررسی پایان نامه ها، مراحل هفت گانه پژوهش کمی، پایان نامه های دانشگاه امام صادق علیه السلام، محمدحسین شاه‌آبادی،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 اسفند 1388 توسط مدیر وبلاگ | نظرات ()


ابر برچسب های وبنوشت : ریزموضوعات و زیرموضوعات

موضوعات وبنوشت
لینکدونی وبنوشت

مطالب اخیر وبنوشت
آرشیو مطالب وبنوشت
پیوند های وبنوشت
آمار سایت وبنوشت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic