بسم الله الرحمن الرحیم

وبلاگ درس کارگاه پژوهش در فرهنگ و ارتباطات

بچه های دوره سوم کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام

بررسی مراحل هفت گانه پژوهش های کمی در پایان نامه نقش اپیک در سیاست خارجی خاورمیانه‌ای ایلات متحده آمریکا مطالعه موردی ایران
عنوان تکلیف:
بررسی مراحل هفت گانه پژوهش در پایان نامه های سه سال اخیر رشته های مدیریت و علوم سیاسی دانشگاه
محمد جواد نوروزی اقبالی-1

سوال اصلی: آیپک یکی از مهترین لابی‌های صهیونیستی موثر بر سیاست خارجی آمریکاست. نویسنده در این تحقیق بر آن است که نقش آیپک بر سیاست خارجی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران را بررسی کند.

طرح مطالعه: سیاست خارجی آمریکا به صورت یک تعامل پیچیده میان گروه‌های فشار، لابی‌ها، سیاستمداران و تصمیم‌گیران حاکم تنظیم می‌شود که در این روند نقش گروه‌های لابی بسیار پررنگ و مهم است. لابی آیپک نیز یکی از قدرتمندترین لابی‌ها در سیاست خارجی آمریکاست. این لابی صهیونیستی تلاش زیادی دارد تا سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه با منافع اسرائیل همسو گردد.

از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه حضور دارد و با توجه به تعارض موجود میان ایران و رژیم صهیونیستی، همسویی سیاست خارجی آمریکا با منافع اسرائیل ضررهای بسیاری برای ایران داشته است لذا نویسنده تلاش کرده با بررسی نقش لابی آیپک از میزان این ضررها بکاهد.

جمع‌آوری اطلاعات: نویسنده برای نوشتن این پایان‌نامه بیشتر از منابع کتابخانه‌ای استفاده کرده است که شامل کتب، نشریات و سایت‌های اینترنتی بوده است.

تجزیه و تحلیل اطلاعات: نویسنده مدل بررسی سیاست خارجی جیمز روزنا را به عنوان مدل تئوریک این رساله انتخاب کرده و بابررسی متغیرهای 5 گانه مدل روزنا این نتیجه حاصل گردید که در سیاست خارجی ایالات متحده گروه‌های فاشر و لابی‌ها در تعیین سیاست خارجی نقشی موثر دارند که بدون بررسی آن نقش نمی‌توان درک درستی از سیاست خارجی این کشور داشت.

نتیجه‌گیری و تفسیر اطلاعات: نویسنده به این نتیجه می‌رسد که آیپک با تاثیرگذاری بر دستگاه قانون‌گذاری در ایالات متحده مانع از این می‌گردد که سیاست‌های بر ضد اسرائیل به تصویب برسد. از سوی دیگر با اثرگذاری مستقیم بر دستگاه اجرایی سیاست‌های مخالف با منافع اسرائیل را از دستور کار دولت مردان ایالات متحده خارج می‌گرداند.

آگاه سازی دیگران: این پایان‌نامه در دانشگاه‌ امام‌ صادق‌(ع) به چاپ رسیده و حق استفاده از آن محدود است.طبقه بندی:
تکالیف کلاسی، 
برچسب ها:زیرموضوعات و ریزموضوعات این مطلب:
پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی، بررسی پایان نامه ها، مراحل هفت گانه پژوهش کمی، پایان نامه های دانشگاه امام صادق علیه السلام، محمدجواد نوروزی اقبالی،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 22 اسفند 1388 توسط مدیر وبلاگ | نظرات ()


ابر برچسب های وبنوشت : ریزموضوعات و زیرموضوعات

موضوعات وبنوشت
لینکدونی وبنوشت

مطالب اخیر وبنوشت
آرشیو مطالب وبنوشت
پیوند های وبنوشت
آمار سایت وبنوشت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic