بسم الله الرحمن الرحیم

وبلاگ درس کارگاه پژوهش در فرهنگ و ارتباطات

بچه های دوره سوم کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام

بررسی مراحل هفت گانه پژوهش های کمی در پایان نامه نقش روحانیت شیعه در اندیشه بازگشت به اسلام اصیل در ایران معاصر با تاکید بر اندیشه‌های امام‌خمینی و شهید مطهری
عنوان تکلیف:
بررسی مراحل هفت گانه پژوهش در پایان نامه های سه سال اخیر رشته های مدیریت و علوم سیاسی دانشگاه
محمد جواد نوروزی اقبالی-2

تمرکز بر سوال: نویسنده سعی دارد در این تحقیق این موضوع را بررسی کند که روحانیت شیعه در ایران معاصر از اندیشه بازگشت به اسلام اصیل چه تفسیری کرده است و منظور از بازگشت به اسلام اصیل را در اندیشه‌های امام و شهید مطهری استنتاج کند.

طرح مطالعه: با ورود اندیشه‌های غربی به عالم اسلامی، علمای اسلام به تکاپو افتادند و تلاش کردند پس از یک دوران غربزگی اسلام اصیل را به بلاد مسلمین بازگردانند. نویسنده تلاش کرده اصل و فرایند این موضوع را بررسی کند و راه‌کار ارائه دهد.

جمع‌آوری اطلاعات: نویسنده برای نوشتن این پایان‌نامه بیشتر از منابع کتابخانه‌ای استفاده کرده است که شامل کتب، نشریات و سایت‌های اینترنتی بوده است.

تجزیه و تحلیل اطلاعات: پایان‌نامه سه قسمت تقریبا مجزی دارد اول قسمتی که نقش روحانیت و علمای عالم اسلامی در بازگشت مسلمین به روش‌های اسلام اصیل بررسی می‌شود. در دو قسمت بعدی اندیشه اسلام اصیل در تفکرات امام و شهید مطهری بررسی می‌گردد.

تفسیر اطلاعات: نویسنده برهه‌های تاریخی را تفکیک نموده و نقش علما را در هر یک از برهه‌ها به تفصیل شرح داده است. مخصوصا تاکید نویسنده بر دوران مشروطیت است. او می‌گوید امام تاکید دارد که اسلام نبوی و علوی از اسلام سفیانی و اموی جداست. امام اسلام ناب محمدی را در برابر اسلام آمرکایی قرار می‌دهد. در اندیشه شهید مطهری نیز اسلام اصیل همان اسلام قرآن و عترت است که مردنی نیست.

آگاه سازی دیگران: این پایان‌نامه در دانشگاه‌ امام‌ صادق‌(ع) به چاپ رسیده و حق استفاده از آن محدود است.طبقه بندی:
تکالیف کلاسی، 
برچسب ها:زیرموضوعات و ریزموضوعات این مطلب:
پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی، بررسی پایان نامه ها، مراحل هفت گانه پژوهش کمی، پایان نامه های دانشگاه امام صادق علیه السلام، محمدجواد نوروزی اقبالی،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 اسفند 1388 توسط مدیر وبلاگ | نظرات ()


ابر برچسب های وبنوشت : ریزموضوعات و زیرموضوعات

موضوعات وبنوشت
لینکدونی وبنوشت

مطالب اخیر وبنوشت
آرشیو مطالب وبنوشت
پیوند های وبنوشت
آمار سایت وبنوشت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic