بسم الله الرحمن الرحیم

وبلاگ درس کارگاه پژوهش در فرهنگ و ارتباطات

بچه های دوره سوم کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام

بررسی مراحل هفت گانه پژوهش های کمی در پایان نامه پیامدهای سیاسی امنیتی عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای
عنوان تکلیف:
بررسی مراحل هفت گانه پژوهش در پایان نامه های سه سال اخیر رشته های مدیریت و علوم سیاسی دانشگاه
محمد جواد نوروزی اقبالی-3

تمرکز بر سوال: نویسنده با توجه به عضو ناظر شدن ایران در سازمان شانگهای بررسی می‌کند که عضویت ایران در این سازمان چه پیامدهای سیاسی و امنیتی دارد.

طرح مسئله: بعد از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد در منطقه آسیای مرکزی کشورهایی پدید آمدند که با مشکلات رهایی ناخواسته از یک امپراطوری و استقلال مواجه شده بودند.  از یک طرف آنها اولین دغدغه‌شان امنیتشان بود و از طرف دیگر چین و روسیه هم می‌خواستند به اختلافات مرزی پاین دهند. لذا سازمان شانگهای را با مرکزیت چین ایجاد کردند. اما پس از 11 سپتامبر تغییر چشمگیری یافت. بعد امنتی این سازمان با حضور نیروهای آمریکایی و ناتو در منطقه بیشتر شد. حال ایران در برابر این چالش باید چه موضعی را انتخاب کند؟

جمع‌آوری اطلاعات: نویسنده برای نوشتن این پایان‌نامه بیشتر از منابع کتابخانه‌ای استفاده کرده است که شامل کتب، نشریات و سایت‌های اینترنتی بوده است.

تجزیه و تحلیل اطلاعات: نویسنده پس از جمع آوری اطلاعات مکفی سعی می‌کند ساز و کار سازمان شانگهای را بررسی کند یعنی چیدمان اعضا و سیاست‌های این سازمان  را شفاف‌سازی کند. سپس دو دیدگاه را در مورد جایگاه سازمان شانگهای ارائه می‌دهد:

1.     دیدگاهی که می‌گوید سازمان شانگهای مثل دیگر سازمان‌ها امکان چندانی برای توسعه همه جانبه و نفش‌آفرینی سیاسی ندارد

2.     دیدگاهی که به ظرفیت‌های چین تاکید دارد و می‌گوید این سازمان برای تحقق اهداف آتی چین و احیای نسبی نقش روسیه در ساختار بین‌المللی طراحی شده است

نتیجه گیری و تفسیر اطلاعات: نویسنده در انتها به این نتیجه می‌رسد که مهم‌ترین دستاورد ایران در عضویت در این سازمان مقابله با ایلات متحده آمریکا و سیاست‌های آن در منطقه آسیای و خاورمیانه است.البته مسائلی مانند تسریع فرایند شکل‌گیری بازار یکپارچه انرژی در منطقه افزایش قدرت چانه زنی و اینجاد ثبات در کشورهای همسایه نیز مطرح است.

آگاه سازی دیگران: این پایان‌نامه در دانشگاه‌ امام‌ صادق‌(ع) به چاپ رسیده و حق استفاده از آن محدود است.طبقه بندی:
تکالیف کلاسی، 
برچسب ها:زیرموضوعات و ریزموضوعات این مطلب:
پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی، بررسی پایان نامه ها، مراحل هفت گانه پژوهش کمی، پایان نامه های دانشگاه امام صادق علیه السلام، محمدجواد نوروزی اقبالی،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 اسفند 1388 توسط مدیر وبلاگ | نظرات ()


ابر برچسب های وبنوشت : ریزموضوعات و زیرموضوعات

موضوعات وبنوشت
لینکدونی وبنوشت

مطالب اخیر وبنوشت
آرشیو مطالب وبنوشت
پیوند های وبنوشت
آمار سایت وبنوشت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات