بسم الله الرحمن الرحیم

وبلاگ درس کارگاه پژوهش در فرهنگ و ارتباطات

بچه های دوره سوم کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام

آشنایی با زمینه های اصلی موضوعات مقالات نشریه فصلنامه تحقیقات فرهنگی (پژوهشکده مطالعات فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)

فصلنامۀ تحقیقات فرهنگی، فصلنامه‌ای علمی و پژوهشی است که در حوزه مطالعات فرهنگی و جامعه‌شناسی فرهنگی فعالیت می‌‌کند. این فصلنامه با هدف کمک به گسترش شناخت از فرهنگ جامعه ایرانی و تحولات آن توسط پژوهشکدۀ مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتشار می‌یابد (سایت فصلنامه). پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در سال 1383با توجه به ظهور مسایل و چالش هایی جدید فرهنگی واجتماعی بویژه در اجتماعات دانشجویی و محیط های دانشگاهی، و از همه مهمتر فقدان کانونی علمی-پژوهشی برای توسعه و تولید دانش ها و محصولات فرهنگی و اجتماعی در عصر رقابت های فرهنگی تاسیس شد (سایت پژوهشکده).

فصلنامه تحقیقات فرهنگی  با توجه به چرخش فرهنگی در حوزه معرفت‌شناسی و علوم اجتماعی تلاش می‌کند تا در حوزه تولید علم در کشور خلاء‌های موجود را برطرف کند. بر این اساس، مبانی معرفت‌شناختی و نظریه‌های فرهنگ را نیز می توان از حوزه های علاقه این نشریه برشمرد. (سایت فصلنامه)

موضوعات اصلی

آقایان علی اکبر علیخانی، مدیر مسئول و سعیدرضا عاملی سردبیر این نشریه هستند. فصلنامه تحقیقات فرهنگی اولین شماره خود را در بهار 1387 منتشر کرد. هر دوره نشریه یک سال است که 4 شماره به تعداد فصول سال منتشر می گردد. این فصلنامه با داشتن مجوز علمی پژوهشی تا به حال به طور مستمر و منظم 8 شماره با عناوین سبک زندگی، فرهنگ و رسانه (دو شماره)، ارتباطات میان‌فرهنگی، فرهنگ و زبان، دینداری، «بازی‌های رایانه‌ای و فضای مجازی» و «فرهنگ، هویت و دانشگاه» را به چاپ رسانده است. موضوعات و محورهای عمده شماره های آینده (از بهار 1389 تا 1390) در سایت نشریه چنین عنوان شده است: فرهنگ و منابع تولید فرهنگ، فرهنگ و طبقات اجتماعی، فرهنگ و گروه‌های سنی، فرهنگ و شهر،  فرهنگ و گروه‌های حاشیه‌ای، فرهنگ و رسانه

از آنجا که این فصلنامه تلاش دارد با رویکردی میان رشته‌ای و نگاهی ایرانی مسائل فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار دهد و راهبردهای مناسبی برای حل مسائل و مشکلات فرهنگی جامعه ایرانی ارائه کند، پذیرای محققانی از دانشگاههای مختلف و رشته های متفاوت است. این موضوع هم در ترکیب هیات تحریریه و هم در عناوین و مولفان نشریات خود را نشان می دهد:

اعضای هیات تحریریه (به ترتیب مندرج در سایت نشریه):

فرامرز رفیع پور، دانشگاه شهید بهشتی؛ ویلیام کلمن، دانشگاه مک مستر؛ جان آرت شولت، دانشگاه واریک؛ سومان گوپتا، دانشگاه اپن لندن؛ علی بهداد، دانشگاه کالیفرنیا؛ سعیدرضا عاملی، دانشکده مطالعات جهان؛ محمدباقر خرمشاد، دانشگاه علامه طباطبایی؛ علی اکبر علیخانی، پژوهشکده مطالعات فرهنگی اجتماعی؛ یوسف اباذری، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران؛ محمدسعید ذکایی، دانشگاه علامه طباطبایی؛ حسن بشیر، دانشگاه امام صادق و محمد رضایی، دانشگاه علم و فرهنگ.

برای اینکه بیشتر با فضای نشریه آشنا شویم بهتر است نگاهی به عناوین مقالات و نویسندگان آنها داشته باشیم: (در اینجا +)

منابع:
سایت فصلنامه +
سایت پژوهشکده +


طبقه بندی:
تکالیف کلاسی، 
برچسب ها:زیرموضوعات و ریزموضوعات این مطلب:
فصلنامه تحقیقات فرهنگی، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، حیطه های موضوعی، حمید درویشی شاهکلائی،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 3 فروردین 1389 توسط مدیر وبلاگ | نظرات ()


ابر برچسب های وبنوشت : ریزموضوعات و زیرموضوعات

موضوعات وبنوشت
لینکدونی وبنوشت

مطالب اخیر وبنوشت
آرشیو مطالب وبنوشت
پیوند های وبنوشت
آمار سایت وبنوشت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic