بسم الله الرحمن الرحیم

وبلاگ درس کارگاه پژوهش در فرهنگ و ارتباطات

بچه های دوره سوم کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام

بررسی حیطه های موضوعی در مقاله موانع و راهکارهای استقرار شهرهای الکترونیکی در ایران

رابطه موضوع با محقق:

          تمایلات شخصی و علاقه

اغلب کارهای نویسنده در حوزه رسانه ها و سیاست بوده است. لذا این مقاله که نوعی سیاستگذاری است نیز به نوعی با علائق نویسنده در ارتباط است.

          ضرورت

نویسنده برای اشاره به ضرورت بحث از سه انقلاب در جامعه بشری صحبت میکند. انقلاب اول کشاورزی بوده است که بشر در زمین استقرار پیدا کرد. دومین انقلاب، انقلاب صنعتی بوده که باعث شده شهرنشینی گسترش یافته و انسانها نیازهای خود را به صورت متقابل برطرف سازند. و انقلاب آخر انقلاب الکترونیکی است که در اواخر دهه نود رخ داده و باعث شده اطلاعات به سرعت در دسترس افراد قرار بگیرد و به مرور شهرهای الکترونیکی پدید آیند.

          شناخت ارزش و اهمیت موضوع

نویسنده اهمیت موضوع را شناخته و میداند که این موضوع در این زمان بسیار کاربرد دارد. او مینویسد اهمیت موضوع به حدی است که قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران  دو لت را موظف به انجام اقداماتی به منظور استفرار جامعه اطلاعاتی و تضمین دسترسی گسترده ، امن و ارزان شهروندان به اطلاعات مورد نیاز کرده است. او میگوید بی توجهی به این موضوع به به شکاف دیجیتالی میان کشورهای توسعه نیافته و یا در حال توسعه با کشورهای توسعه یافته خواهد افزود.

رابطه موضوع با امکانات

          محدودیتهای زمانی

چون مجله مورد نظر فصل نامه است به نظر میرسد محدودیت چندان زیادی برای یک مقاله با این حجم صفحات وجود نداشته است.

          برخورداری از حمایت های مالی

قطعا این مقاله توسط صاحبان مجله مورد حمایت قرار گرفته و خریداری خواهد شد. لیکن با توجه به این که کار پیمایشی صورت گرفته است به نظر میآید که تا حدی مخارج داشته است.

          به صرفه بودن

تحقیق به نظر هزینه زیادی در بر نداشته است.

رابطه موضوع با دانش

این موضوع در قسمت سیاستگذاری فرهنگی میگنجد که یکی از قسمت های عمده فرهنگ و ارتباطات میباشد. محققان این پژوهش هم در رشته ارتباطات تحصیل داشتهاند که متناسب با موضوع است.

موضوع

          وضوح و دقت

تحقیق کاملا کیفی است هر چند استفاده از لیکرت و آزمون تی استودنت باعث بالا رفتن دقت تحقیق شده است.

          بدیع بودن

موضوع تقریبا موضوع جدیدی است. هرچند که در سالهای اخیر توجه نسبتا زیادی به روند توسعه ارتباطی و اطلاعاتی شده است ولی مخصوصا در کشور ایران چندان تحقیقات جامعی در زمینه دولت الکترونیک و شهرهای الکترونیک صورت نگرفته است. 

          تحدید موضوع

به نظر میرسد محقق چندان به این گزینه توجه نکرده است. هرچند که برای یک مقاله علمی به نظر میرسد که حداقل تحدید مورد نظر را دارا میباشد.. لیکن با توجه به حجم مقاله، موضوع مورد نظر میتوانست از این ریزتر و محدودتر شود. به طور مثال میتوانست در مورد چگونگی ایجاد بسترهای اینترنتی در دولت الکترونیک در ایران باشد.

          بررسی پذیری

در اختیار نداشتن پرسشنامه و جوابهای جامعه نمونه نمیتوان این را بررسی نمود که آیا نتیجه ای که از این پژوهش به دست آمده مستند است یا خیر.طبقه بندی:
تکالیف کلاسی، 
برچسب ها:زیرموضوعات و ریزموضوعات این مطلب:
محمدجواد نوروزی اقبالی، حیطه های موضوعی، فصلنامه راهبرد فرهنگ،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 6 فروردین 1389 توسط مدیر وبلاگ | نظرات ()


ابر برچسب های وبنوشت : ریزموضوعات و زیرموضوعات

موضوعات وبنوشت
لینکدونی وبنوشت

مطالب اخیر وبنوشت
آرشیو مطالب وبنوشت
پیوند های وبنوشت
آمار سایت وبنوشت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic