بسم الله الرحمن الرحیم

وبلاگ درس کارگاه پژوهش در فرهنگ و ارتباطات

بچه های دوره سوم کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام

بررسی مراحل هفت گانه پژوهش های کمی در پایان نامه بررسی ظهور و افول جنبشهای قومی در ایران در دهه نخست حیات جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر دو قوم کرد و عرب

عنوان تکلیف:

بررسی مراحل هفت گانه پژوهش در پایان نامه های سه سال اخیر رشته های مدیریت و علوم سیاسی دانشگاه

مرتضی انصاری زاده-2

1-بررسی ظهور و افول جنبشهای قومی در ایران در دهه نخست حیات جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر دو قوم کرد و عرب.

2-بیشتر جمعیت کشورهای جهان دارای جمعیتهای مخلوط از ترکیبهای زبانی و مذهبی و نژادی هستند. سرزمین ایران نیز دارای اقوام مختلفی می باشد. در این میان درگیریهایی هم در دهه اول اول جمهوری اسلامی ایران روی داده است که این تحقیق می کوشد بررسی کند که علل بروز این قبیل فعالیتهای قومیت محور در مناطق مرزی و به خصوص در خوزستان و کردستان که مورد مطالعه این رساله هستند چه بوده است؟ و به چه علت این حرکات پرهزینه برای هر دو طرف ، به سرعت دچار افول شدند ؟ آیا در این حرکات تمایلات قومی و ناسیونالیستی موثر بوده است وآیا می توان فراتر رفت و نقش نیروهای فرا ملی یا سرایت پذیری از مناطق بحرانی آن سوی مرز را موثر دانست؟

3- در این تحقیق با استفاده از روش توصیفی-تحلیلی و با استفاده از ابزار کتابخانه ای سعی شده شواهدی  در تایید یا رد فرضیها ی تحقیق ارائه شود.

4-این رساله به جمع آوری اطلاعاتی در رابطه با تحولاتی که در دو منطقه کرد و عرب نشین کشور در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی و ایام بعد از آن رخ داده است می پردازد و به همین منظور اعلامیه ها،  قطعنامه ها ، اسناد، کتابهای منتشر شده و مذاکرات ومصاحبه های فعالان حاضر در تحولات مذکور و نیز اتفاقاتی که به شکل تجمعات ، تظاهرات ، ناامنی ، آشوب واقدامات مسلحانه صورت گرفته و همچنین رویکردها و اقدامات سیاسی و فرهنگی و نظامی جمهوری اسلامی ایران و اظهار نظر دولت مردان و مذاکرات آنها با گروههای دیگر جمع آوری و بررسی می گردد.

5-نیروهای قوم گرا پس از سقوط محمد رضا شاه و مهیا شدن فضای آزاد سیاسی سعی کردند با توجه به مطالبات سرکوب شده اقتصادی و سیاسی و فرهنگی در دولت سابق برشکافهای زبانی و فرهنگی تاکید کنند و با برجسته نمودن حس تعلق قومی افراد به سطحی از تهییج قوم گرایی اقدام نمایند. از سوی دیگر توانایی دولت جمهوری اسلامی در بسط قدرت خود در مناطق حاشیه کشور و تلاش برای خنثی نمودن اثرات تبلیغی این گروهها باعث تضعیف جایگاه نیروهای قوم گرا در این جوامع شد. همچنین افراط کاری و بعضی خشونتهای فعالان این گروهها باعث تنفر عمومی از آنان شد.

6-از آنجا که اتکای تنشهای سیاسی-نظامی در آن مناطق بر فعالیتهای نیروهای قوم گرا بود  با محدود شدن سلطه تبلیغی و نظامی و سیاسی آنها در مناطق مرزی تنشهای قومی و کردی و عربی نیز افول کرد. لازم است در شرایط کنونی همه ایرانیان به برقراری تعاملی سازنده با کلیت هویت ملی تشویق شوند و برای رفع محرومیتهای اقتصادی و رفاهی مناطق حاشیه کشور تلاش شود. همچنین لازم است زمینه مشارکت تمام هموطنان در سطح ملی و محلی ایجاد شده و از انزوا گرایی آنان جلوگیری شود.طبقه بندی:
تکالیف کلاسی، 
برچسب ها:زیرموضوعات و ریزموضوعات این مطلب:
پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی، بررسی پایان نامه ها، مراحل هفت گانه پژوهش کمی، پایان نامه های دانشگاه امام صادق علیه السلام، مرتضی انصاری زاده،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 اسفند 1388 توسط مدیر وبلاگ | نظرات ()


ابر برچسب های وبنوشت : ریزموضوعات و زیرموضوعات

موضوعات وبنوشت
لینکدونی وبنوشت

مطالب اخیر وبنوشت
آرشیو مطالب وبنوشت
پیوند های وبنوشت
آمار سایت وبنوشت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات