بسم الله الرحمن الرحیم

وبلاگ درس کارگاه پژوهش در فرهنگ و ارتباطات

بچه های دوره سوم کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام

بررسی مراحل هفت گانه پژوهش های کمی در پایان نامه بررسی چالشهای سیاسی و مذهبی فراروی بیداری اسلامی در خاورمیانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی. مطالعه موردی مصر، عربستان سعودی و عراق

عنوان تکلیف:

بررسی مراحل هفت گانه پژوهش در پایان نامه های سه سال اخیر رشته های مدیریت و علوم سیاسی دانشگاه

مرتضی انصاری زاده-3

1-بررسی چالشهای سیاسی و مذهبی فراروی بیداری اسلامی در خاورمیانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی. مطالعه موردی مصر، عربستان سعودی و عراق

2-در قرن نوزدهم میلادی بسیاری از کشورهای اسلامی دچار شکست و تجزیه و اشغال شدند و از سوی دیگر با تحولات تمدن مادی غرب آشنا شدند . عده مسحور شدند ولی عده ای هم سعی کردند که به ریشه های دینی خود برگردند . با آغاز قرن بیستم میلادی بیداری اسلامی طلوع کرد و با پیروزی انقلاب اسلامی به اوج خود رسید اما در این میان با چالشهایی هم روبه رو شد. برای شناخت این چالشها سه کشور مصر و عراق و عربستان مورد بررسی قرار می گیرند. و سوال اصلی این تحقیق این است که مهمترین چالشهای سیاسی و مذهبی فراروی جریان بیداری اسلامی در خاورمیانه کدامند؟

3-این تحقیق یک تحقیق نظری-تحلیلی است و حجم عمده ای از مطالب توسط روش گردآوری کتابخانه ای به دست آمده است. ضمن آن که از مقالات مختلف موجود در فصل نامه ها و ماهنامه های علمی و مقالات نمایه نیز استفاده شده است.

4-این تحقیق ابتدا به بررسی بیداری اسلامی و سیر تحول آن می پردازد و انواع واکنشها به عقب افتادگی مسلمانان در قبال جوامع غربی را بررسی می کند. سپس در فصل بعدی به بررسی بازتاب انقلاب اسلامی ایران بر جریان بیداری اسلامی در منطقه می پردازد و تاثیراتی که این انقلاب بر گروههای فعال در عربستان و عراق و مصر داشته می پردازد. در فصل سوم نیز چالشهای سیاسی مذهبی فراروی بیداری اسلامی در خاورمیانه را بررسی می کند و ابتدا به صورت کلی و بعد مسائل خاص هر کشوری را به صورت جداگانه بررسی می کند.

5-از چالشهای پیش روی مذهبی و فرهنگی در این کشورها می توان به ترویج قوم مداری ، غرور و خودخواهی، نداشتن آگاهی توده ای در رابطه با درک موقعیت، ارتجالی و بی برنامه بودن ، ضعف روحیه اقدام، ضعف رسانه ای و ناآگاهی از عقاید دیگر مذاهب اشاره کرد. در رابطه با چالشهای سیاسی هم می توان به تنوع در ساختارهای سیاسی ، بی توجهی دولت مردان به ارزشهای اسلامی ، شکاف میان توده ها و حاکمان، نقش اقتدارگرایی حاکمان، تفرقه افکنی و کم رنگ سازی مسائل سیاسی مورداهتمام مسلمین توسط دشمنان اشاره کرد.

6-نوع ضعف فرهنگی به واسطه غلبه نگاه های سطحی به مذهب وجود دارد. در عرصه سیاسی نیز حکومتهای اقتدارگرا وسیاستهای اعمال شده توسط آنها (به جز در عراق بعد از صدام) مانع حرکتهای بیداری اسلامی است. که در نتیجه ایفای نقش فعالتر توسط نخبگان فرهنگی و سیاسی این جوامع ضروری است چرا که آنها هم روی حاکمان تاثیر دارند و هم روی توده مردم و هم بر جریانهای اسلامگرا.طبقه بندی:
تکالیف کلاسی، 
برچسب ها:زیرموضوعات و ریزموضوعات این مطلب:
پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی، بررسی پایان نامه ها، مراحل هفت گانه پژوهش کمی، پایان نامه های دانشگاه امام صادق علیه السلام، مرتضی انصاری زاده،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 اسفند 1388 توسط مدیر وبلاگ | نظرات ()


ابر برچسب های وبنوشت : ریزموضوعات و زیرموضوعات

موضوعات وبنوشت
لینکدونی وبنوشت

مطالب اخیر وبنوشت
آرشیو مطالب وبنوشت
پیوند های وبنوشت
آمار سایت وبنوشت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات